Czy pomidory zawierają pestycydy? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wpływ człowieka na środowisko Szokujące odkrycie: wszystkie pomidory z importu zawierają pestycydy!

Szokujące odkrycie: wszystkie pomidory z importu zawierają pestycydy!

Wszystkie przetestowane pomidory z importu zawierały pozostałości pestycydów. Badanie Fundacji Pro-Test objęło osiem rodzajów pomidorów, w tym pomidorki koktajlowe, zakupione w czterech dużych sieciach handlowych: Aldi, Auchan, Dino i Kaufland.

Czy pomidory mają pestycydy?

Czy pomidory mają pestycydy? Fot. Monika Wisniewska/Shutterstock
Spis treści

W najnowszym nowym badaniu Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę pomidory importowane z: Belgii, Hiszpanii, Holandii, Maroka i Turcji oferowane przez duże sieci handlowe: Aldi, Auchan, Dino i Kaufland. W każdym sklepie zakupiono po dwa rodzaje pomidorów: sprzedawane luzem oraz pakowane, małe odmiany pomidorków koktajlowych.

Pomidory były testowane na zawartość 540 pestycydów oraz dodatkowo: glifosatu, etefonu, fosetylu, chloranów i jonu bromkowego.

Jakie są najważniejsze ustalenia testu? Wszystkie badane pomidory zawierały pozostałości pestycydów, jednak żadna z próbek nie przekroczyła dopuszczalnych limitów ustalonych przez europejskie normy. Co ciekawe, w niektórych próbkach stwierdzono obecność pestycydów niedozwolonych do stosowania w Polsce, ale zgodnie z przepisami, pomidory importowane mogą legalnie zawierać takie substancje.

Najwięcej pozostałości pestycydów było w pomidorach pochodzących z Turcji sprzedawanych luzem w Kauflandzie – aż osiem różnych związków. Zaś najmniej – bo tylko jedna szkodliwa substancja – znajdowała się w holenderskich pomidorach gałązka sprzedawanych na wagę, kupionych w sklepie Aldi. – wynika z badania Fundacji Pro-Test.

Wśród pomidorków koktajlowych najwięcej różnych problematycznych związków – cztery – wykryto w pakowanych pomidorach sugarino kupionych w Auchan. Kraj pochodzenia tych pomidorów to Hiszpania.

Natomiast najlepiej w kategorii małych pomidorów wypadły w teście pakowane minipomidorki rzymskie z Kauflandu importowane z Maroka. Zawierały pozostałości dwóch pestycydów.

Jak pozbyć się pestycydów?

Co zrobić z pomidorem przed zjedzeniem? Podstawa to jego dokładne umycie pod bieżącą wodą. Dobrze jest do tego użyć szczotki lub gąbki z chropowatą powierzchnią, a na końcu wytrzeć skórkę ściereczką z mikrofazą. Okazuje się, że część pestycydów usuniemy ze skórki w ten mechaniczny sposób.

Ale jeśli sądzisz, że to wystarczy do usunięcia wszystkich pestycydów, to jesteś w błędzie. Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie Albstadt-Sigmaringen w Niemczech wynika, że w ten sposób pozbywamy się jedynie około 50% pozostałości tych szkodliwych substancji. Okazało się też, że nie ma przy tym znaczenia, czy woda jest ciepła czy zimna oraz czy zastosujemy płyn do naczyń.

Oczywiście trzeba myć pomidory również ze względów higienicznych – żeby usunąć z nich zanieczyszczenia i bakterie.

W pozbyciu się pestycydów pomóc może też obranie pomidorów ze skórki po jej sparzeniu, ale i ten sposób ma swoje minusy: Po pierwsze wciąż duża część tych szkodliwych związków pozostanie w miąższu. Po drugie podczas obierania pestycydy ze skórki przenosimy na miąższ. Po trzecie wraz ze skórką pozbywamy się znacznej części wartości odżywczych. To w skórce jest najwięcej witamin, likopenu i błonnika. No i po czwarte – nie z każdego rodzaju pomidorów da się usunąć skórkę. Na przykład w przypadku małych pomidorów koktajlowych będzie to trudne. A właśnie takie pomidorki najchętniej jedzą dzieci.

Sposobem na pozbycie się części pestycydów może być też gotowanie. Pod wpływem wysokiej temperatury ilość niektórych związków zostaje zredukowana. W przypadku pomidorów poddanie ich obróbce cieplnej ma też inny plus: zwiększa się wtedy przyswajalność przez nasz organizm cennego likopenu.

Soda oczyszczona na pestycydy

Amerykańscy naukowcy w badaniu przeprowadzonym na uniwersytecie w Massachusetts doszli do wniosku, że najlepiej działa soda oczyszczona. Pięć łyżeczek sody należy rozpuścić w litrze wody i w takim roztworze moczyć owoce czy warzywa przez 12-15 minut. Ten sposób niestety również nie jest stuprocentowo skuteczny, ponieważ nie usunie tych pestycydów, które znajdują się głębiej w miąższu. Pomijając fakt, że jest czasochłonny i raczej mało praktyczny do zastosowania na co dzień w kuchni.

Wyniki najnowszego testu pomidorów są dostępne na stronie Fundacji Pro-Test.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Redaktor Pro-Test; "Test: Pestycydy w pomidorach z importu"; https://pro-test.pl/testy/test-pestycydy-w-pomidorach-z-importu/; 07-04-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments