Marnowanie żywności napędza zmiany klimatyczne | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Marnowanie żywności napędza zmiany klimatyczne

Marnowanie żywności napędza zmiany klimatyczne

Indeks marnotrawstwa żywności według Programu Środowiskowego ONZ wykazał, że 17% żywności dostępnej dla konsumentów ‒ w sklepach, gospodarstwach domowych i restauracjach ‒ trafia bezpośrednio do kosza. Około 60% tych odpadów marnujemy bezpośrednio w domu.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Opracowany przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP) i organizację partnerską WRAP, raport o wskaźniku marnotrawienia żywności 2021 ujawnia, że  w domach, restauracjach i sklepach 17 procent całej żywności jest po prostu wyrzucane.

W raporcie zwrócono uwagę, że jest to globalny problem, który jest „znacznie większy niż wcześniej szacowano” ‒ powiedział BBC News Richard Swannell z firmy Wrap. W 2019 roku zmarnowano 931 milionów ton żywności, co odpowiada mniej więcej 23 milionom w pełni załadowanych 40-tonowych ciężarówek, które mogłyby okrążyć Ziemię siedem razy.

Jest to problem, który wcześniej łączono z bogatszymi krajami ‒ gdzie konsumenci po prostu kupują więcej, niż mogliby zjeść – ale badanie wykazało „znaczne” marnotrawstwo żywności praktycznie „wszędzie”. Z badania wynika, że gospodarstwa domowe wyrzucają 11% żywności na etapie konsumpcji w łańcuchu dostaw, podczas gdy usługi gastronomiczne i punkty sprzedaży detalicznej marnują odpowiednio 5% i 2%.

„Jeśli chcemy poważnie podejść do problemu zmian klimatycznych, utraty przyrody i różnorodności biologicznej oraz zanieczyszczenia i odpadów, przedsiębiorstwa, rządy i obywatele na całym świecie muszą dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć marnotrawienie żywności” ‒ powiedział Inger Andersen, dyrektor wykonawczy ONZ Program ochrony środowiska (UNEP).

Marnowanie żywności ma znaczący wpływ na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Wycinane są lasy, spalane jest paliwo, by wyprodukować żywność, która jest wyrzucana. W międzyczasie gnijące jedzenie na składowiskach uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane  ‒ od ośmiu do dziesięciu procent globalnych emisji gazów cieplarnianych jest związanych z niespożywaną żywnością.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.voanews.com/usa/food-waste-problem-needs-better-data-un-report; 2021-03-08;
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments